Річард Лінклейтер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Річард Лінклейтер
Richard Linklater
Лінклейтер у 2014 році
Ім'я при народженніРічард Стюарт Лінклейтер
Дата народження30 липня 1960(1960-07-30) (64 роки)
Місце народженняХ'юстон, Техас, США
ГромадянствоСША США
Професіякінорежисер, кінопродюсер, сценарист
Alma materSam Houston State Universityd, Bellaire High Schoold і Austin Community College Districtd
Роки активності1985 — наш час
НапрямНезалежне американське кіно
Член уАмериканська академія мистецтв і наук і Гільдія сценаристів Америки, західd
ДітиLorelei Linklaterd
IMDbID 0000500
Нагороди та премії
«Золотий глобус», (2015 — двічі)
BAFTA (2015 — двічі)
detourfilm.com
Річард Лінклейтер у Вікісховищі

Річард Стюарт Лінклейтер (англ. Richard Stuart Linklater; 30 липня 1960(19600730), Х'юстон, Техас, США) — американський незалежний кінорежисер. Двічі номінант на премію «Оскар» за написання сценаріїв до фільмів «Перед заходом сонця» (2004) і «Перед північчю» (2013), а також двічі призер Берлінського кінофестивалю за постановку стрічок «Перед сходом сонця» (1995) і «Юність» (2014). Як режисер, сценарист і продюсер був номінований на «Оскар» у 2015 році — за один із найуспішніших фільмів у своїй кар'єрі «Юність».

Біографія

[ред. | ред. код]

Річард Лінклейтер народився 30 липня 1960 року у місті Х'юстон, Техас. Вивчав літературу в університеті Сема Г'юстона[en], маючи намір стати письменником. Перервав навчання і працював на нафтовій платформі в Мексиканській затоці. В цей період він вирішив стати режисером. Після роботи на платформі Лінклейтер придбав на зароблені гроші камеру та кіноустаткування. Він переїхав до Остіну, де заснував «Остінське кінематографічне товариство» (Austin Film Society) у 1985 році, а також компанію Detour Filmproduction.

У 1987 році Лінклейтер зняв короткометражний фільм «Неможливо навчитися орати читаючи книжки» (It's Impossible to Learn to Plow By Reading Books). У 1991 році він закінчив роботу над першим фільмом «Халявщик» з бюджетом 23 тис. доларів, який брав участь в кінофестивалі Санденс.

Другий його повнометражний фільм «Під кайфом і в замішанні» розповідає про життя групи школярів, що безцільно проводять час в останній день занять у 1976 році. В ньому знімалися невідомі тоді актори Бен Аффлек, Меттью Мак-Конагей і Мілла Йовович. Уся дія, як і в багатьох фільмах режисера, відбувається протягом одного дня.

У фільмі «Перед сходом сонця» (1995) студенти, ролі яких грають Ітан Гоук і Жулі Дельпі зустрічаються в потягу і проводять романтичну ніч у Відні. За режисуру фільму Лінклейтер був нагороджений своїм першим «Срібним ведмедем» Берлінського кінофестивалю. У 2004 році вийшла друга частина «Перед заходом сонця», де ті ж персонажі зустрічаються через 9 років, а у 2013 році з'явилася третя частина «Перед північчю», де пара вже має двох дітей.

У вестерні «Ньютони» «The Newton Boys» (1998) відтворюється історія, що мала місце насправді, про банду чотирьох братів — грабіжників банків і потягів. У фільмі знімалися Меттью Мак-Конагей, Ітан Гоук, Вінсент д'Онофріо та Скіт Ульріх.

Лінклейтер у 2007 році

Після перерви у творчості Лінклейтер повертається в 2001 році з двома фільмами — «Пробудження життя» і «Стрічка». Відмітною особливістю «Пробудження життя» було застосування техніки ротоскопіювання, коли аніматори малюють кожен кадр поверх знятого звичайним способом. Подібний засіб режисер застосував у фільмі про наркоманів «Помутніння» (2006) за однойменним романом Філіпа К. Діка, де грали Вайнона Райдер, Кіану Рівз, Вуді Гаррельсон.

У 2003 році виходить комедія «Школа року». У 2005 році Лінклейтера номіновано на премію «Оскар» за найкращий адаптований сценарій до фільму «Перед заходом сонця». В листопаді 2006 року вийшов фільм «Нація фастфуду», поставлений за однойменним бестселером і присвячений впливу індустрії швидкого харчування.

У 2014 році був нагороджений другим «Срібним ведмедем» Берлінале за постановку свого наймасштабнішого проєкту — «Юність», що знімався 12 років.

Фільмографія

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]